Det finns många artister nuförtiden. Men det finns få musiker. En konsert måste bestå av två delar för att den ska bli riktigt sevärd: äkta spelglädje och mångårig rutin. Delarna är var för sig lika viktiga, men de behöver varandra för att en musiker ska blomma ut ordentligt.
Tingsek har en passion för musiken som få andra, och han har dessutom spelat live regelbundet i snart två tredjedelar av sitt liv, i många olika länder, med många olika musiker och i många olika sammanhang och konstellationer, t.ex. Timbuktu, Pauline, Titiyo och Christian Kjellvander, för att nämna några.
Bättre förutsättningar för en lyckad konsert går knappast att få, och det är därför knappast förvånande att han fortsätter få lysande konsertrecensioner år efter år.
Nutidens slit- och slängkultur gör det mer regel än undantag att nya stjärnor inom musikvärlden slocknar lika fort som de tänds, för grundregeln i varje musikers liv är trots allt att: ett mångårigt kämpande är enda sättet en varaktig grogrund kan byggas på. Och Tingsek visar inga tecken på att börja dala.
Den 30 september förra året släpptes Tingseks fjärde album ”Restless Soul”, en musikalisk upplevelse (som dessutom är första skivan på hans nystartade skivbolag World of Its Own Recordings) med en lång rad gäster, bland annat Chords, Emmi och Tomas Ebrelius. Och inte minst, Slakah the Beatchild från Toronto, Kanada.
En konsert med Tingsek och hans medmusiker är en pepp utan dess like, en vibb som finns kvar långt efter sista extranumret är över och den sista lyckliga, svettiga, uppspelta konsertbesökaren lämnat lokalen: Världsmästarmusikern Måns Mernsten som bakom sitt trogna Rhodes öser ur sig groovy beats och finurliga improvisationer. Trum- och baskombinationen Rasmus Svensson & Anders Tingsek som levererar tighta komp och inte gör någon besviken. Samt senaste tillskotten Andreas Stigson, en flöjtvirtuos som med jämna mellanrum byter till percussion och därmed breddar ett redan imponerande brett sound och Peter Zimny, blåsare som hanterar dom flesta blåsinstrument och lite till och som dessutom lade det mesta blåset på ”Restless Soul”.
Kort och gott; Tingseks konserter är äkta konserter.
VAD: Magnus Tingsek (Live)
VAR: Babel, Spångatan 38, Malmö
NÄR: Lördag 13 mars klockan 20:00–23:00, på scen 21.00
ENTRÈ: 135 + 15 kr i förköpsavgift. Förköp på tickster.com alternativt på Malmö Skivhandel (Storgatan 25) & Folk & Rock (Skomakargatan 11) & Kulturcentralen (Södra Förstadsg. 18). 150 kr i dörren.
ÅLDER: 13 år, efter 23.00 20 år
WWW: tingsek.com, myspace.com/tingsek










