Babel och Burn kan stolt presentera en av världens största DJs inom hiphop, house och broken beat till Malmö – Kenny ”Dope” Gonzalez!!! Med sig har han Rasheed Chappell som kommer att bjuda på ett live-set i sann Kenny Dope-anda.
Ända sedan 1985 har trefaldigt grammynominerade Kenny ”Dope” Gonzalez tillsammans med partnern i Masters At Work, ”Little Louie” Vega, visat vägen för dansmusik med hiphop, funk och house i grunden.
Det riktiga genombrottet som soloartist kom som aliaset Bucketheads 1995 med låten ”The Bomb! (These Sounds Fall Into My Mind)”som man bara inte kan ha missat om man lyssnat på musik under slutet av 90-talet. Han har under åren även gjort musik som The Untouchables, Liquid Dope, The Madd Racket och Total Ka-Os för att nämna ett fåtal alias. Kärt barn har extremt många namn.
Med albumet Nuyorican Soul sammanförde Masters at Work legendariska jazzsångare och -sångerskor med nya talanger inom jazz, R&B och dansmusik och skapade magi. Det var också det albumet som visade på den fantastiska övergången Kenny Dope hade gjort för att bli en av de viktigaste samtida producenterna inom de här genrerna.
Kenny Dope har producerat giganter som R.Kelly, Janet Jackson, Daft Punk, Luther Vandross, George Benson m.fl. och gjort fantastiska remixer på alla de största som exempelvis Madonna, Michael Jackson, James Brown, Shirley Bassey m.fl. m.fl. m.fl.
Som en av de senaste 25 årens mest ryktbara DJs har Kenny Dope även rest jorden runt för att få folk att dansa. Det vi har att se fram emot förutom ett fantastiskt DJ-set av Kenny Dope är ett live-showcase med Kenny Dope som DJ och Rasheed Chappell på micken.
RASHEED CHAPPELL (US)
Upplockad av Keny Dopes skivbolag Kay Dee Records släppte Rasheed Chappell förra året skivan Future Before Nostalgia. I fotspåren av Rakim, Big Daddy Kane och Slick Rick har han knåpat ihop en fantastisk hiphopskiva som doftar av 90-talets asfalt.
WARM-UP: MAD MATS
För att värma upp för Kenny Dope har vi självklart plockat ner en sann legend inom Fusion & HipHop/Soul/Disco/House & Techno i Sverige. Mad Mads (Raw Fusion Sthlm) behöver ingen direkt introduktion. Han startade Raw Fusion label i Sthlm 1996 och har sedan dess varit en av de mest tongivande bakom skivspelarna i Sverige.
BAREN: Dj Beneaf + NINJA NIGHTS (Rome & Sunjatha)
Denna minst sagt speciella kväll smäller det inte bara högt i kyrkan gott folk. Vi bjuder dessutom in tre av Malmös mest festliga och absoluta topp-djs till baren. Tillsammans täcker de allt ifrån klassisk hiphop som knäcker era nackar, 90’s r&b som gör er nykära och anthems som framkallar allsång till 80-tals funk ni inte kan stå stil till, disco som smälter era hjärtan och new jack swing som får er att sync-dansa tills efter lamporna tänts. Rome, som denna kväll representerar Malmös party sound #1 Ninja Nights tillsammans med Sunjatha, har tillsammans med just Beneaf dessutom haft så gott som ensamrätt på allt vad hiphop heter under namnet The Boom Bap® senaste åren. Med andra ord, ingen bör gå miste om atmosfären i baren denna kväll!
I samarbete med Burn.
VAD: Kenny ”Dope” Gonzalez pres. Rasheed Chappell (US) LIVE
NÄR: Lördag 11 Februari 23:00–03:00
VAR: Babel, Spångatan 38, Malmö
DJs i Kyrkan: Kenny ”Dope” Gonzalez (US), Mad Mats (Raw Fusion Sthlm)
DJs i baren: DJ Beneaf + Ninja Nights (Rome & Sunjatha)
LIVE: Kenny ”Dope” Gonzalez pres. Rasheed Chappell (US)
ENTRÈ: 100 kr + förköpsavg. Förköp på babelmalmo.se/biljetter alternativt på Folk & Rock (Skomakargatan 11). 120 kr i dörren.
ÅLDER: 20 år. 18 år med förköpsbiljett
WWW: kaydeerecords.com, soundcloud.com/kenny-dope, djmadmats.blogspot.com











